Vishay/BCcomponents MKP386M510160JT8
MKP386M510160JT8 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M510160JT8
Brief Description
MKP 1UF 5% 1600VDC DRAWING T8
Datasheet Download
MKP386M510160JT8.pdf
Availability of MKP386M510160JT8
QUANTITY
MKP386M510160JT8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M510160JT8
Internal Part NumberEIS-MKP386M510160JT8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package42
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M510160JT8
Related LinksMKP386M5, MKP386M510160JT8 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M510160JT8 Details Description
Related parts for MKP386M510160JT8
TVS DIODE 100VWM 170.1VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7S 0402 datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 50.8MMX5.5M datasheet.pdf
RES 50.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONTROL UNIT 24V/8W datasheet.pdf