Vishay/BCcomponents MKP386M512125JT3
MKP386M512125JT3 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M512125JT3
Brief Description
MKP 1.2UF 5% 1250VDC DRAWING T3
Datasheet Download
MKP386M512125JT3.pdf
Availability of MKP386M512125JT3
QUANTITY
MKP386M512125JT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M512125JT3
Internal Part NumberEIS-MKP386M512125JT3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package36
Packaging*
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M512125JT3
Related LinksMKP386M5, MKP386M512125JT3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M512125JT3 Details Description
Related parts for MKP386M512125JT3
RES SMD 301K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.5A 23 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 100MA 46 OHM TH datasheet.pdf
SGE1510-2-0300L-5000C datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf