Vishay/BCcomponents MKP386M525100JT8
MKP386M525100JT8 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M525100JT8
Brief Description
MKP 2.5UF 5% 1000VDC DRAWING T8
Datasheet Download
MKP386M525100JT8.pdf
Availability of MKP386M525100JT8
QUANTITY
MKP386M525100JT8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M525100JT8
Internal Part NumberEIS-MKP386M525100JT8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package63
Packaging*
Capacitance2.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M525100JT8
Related LinksMKP386M5, MKP386M525100JT8 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M525100JT8 Details Description
Related parts for MKP386M525100JT8
RUBBER DISS GREY .060 36X40' datasheet.pdf
KIT CONNECTION FOR BL2500 SERIES datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 500MA 1.21 OHM datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
GLOVE SMALL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf