| Internal Part Number | EIS-MKP386M525125YT8 | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Standard Package | 55 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | MKP386M Snubber | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 2.5µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 550V | |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5 mOhm | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |