Vishay/BCcomponents MKP386M560100YT4
MKP386M560100YT4 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M560100YT4
Brief Description
MKP 6UF 5% 1000VDC DRAWING T4
Datasheet Download
MKP386M560100YT4.pdf
Availability of MKP386M560100YT4
QUANTITY
MKP386M560100YT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M560100YT4
Internal Part NumberEIS-MKP386M560100YT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package40
Packaging*
Capacitance6µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M560100YT4
Related LinksMKP386M5, MKP386M560100YT4 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M560100YT4 Details Description
Related parts for MKP386M560100YT4
IC RTC CLK/CALENDAR SER 8-SOIC datasheet.pdf
SSR 2A 250VAC 14VDC RANDOM datasheet.pdf
IC MULTIPLIER QUADRANT 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
HDR VERT MALE 508MM 7C MTG ENDS datasheet.pdf