Omron Automation & Safety MKS1TI-10 AC220
MKS1TI-10 AC220 picture photo
Mfg. Part Number
MKS1TI-10 AC220
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 220V
Datasheet Download
MKS1TI-10 AC220.pdf
Availability of MKS1TI-10 AC220
QUANTITY
MKS1TI-10 AC220 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKS1TI-10 AC220
Internal Part NumberEIS-MKS1TI-10 AC220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMKS-X
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.5mA
Coil Voltage220VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)176 VAC
Turn Off Voltage (Min)66 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance3.55 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKS1TI-10 AC220
Related LinksMKS1TI-, MKS1TI-10 AC220 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MKS1TI-10 AC220 Details Description
Related parts for MKS1TI-10 AC220
CAP CER 68PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 3/8 UNF 5V 36" datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GR SN/PB datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 102POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 16.875K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 820K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf