Omron Automation & Safety MKS1TN-10 AC230
MKS1TN-10 AC230 picture photo
Mfg. Part Number
MKS1TN-10 AC230
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 230V
Datasheet Download
MKS1TN-10 AC230.pdf
Availability of MKS1TN-10 AC230
QUANTITY
MKS1TN-10 AC230 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKS1TN-10 AC230
Internal Part NumberEIS-MKS1TN-10 AC230
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMKS-X
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage230VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)184 VAC
Turn Off Voltage (Min)69 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance4.25 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKS1TN-10 AC230
Related LinksMKS1TN-, MKS1TN-10 AC230 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MKS1TN-10 AC230 Details Description
Related parts for MKS1TN-10 AC230
MEMORY CARD SRAM 512KB datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL N-INVERT 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SCREW FOR SRT2 datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.32K OHM 1% 10W datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 8DIP datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/28/180FLF 1.5BK datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 145MA 9.5 OHM datasheet.pdf