Omron Automation & Safety MKS2PI-AC240
MKS2PI-AC240 picture photo
Mfg. Part Number
MKS2PI-AC240
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Datasheet Download
MKS2PI-AC240.pdf
Availability of MKS2PI-AC240
QUANTITY
MKS2PI-AC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKS2PI-AC240
Internal Part NumberEIS-MKS2PI-AC240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMKS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.6mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesMechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance4.48 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKS2PI-AC240
Related LinksMKS2PI, MKS2PI-AC240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MKS2PI-AC240 Details Description
Related parts for MKS2PI-AC240
IC REG LDO 8V 50MA 3HSIP datasheet.pdf
PLUG BAN RETRACT W/INSTRUCTNS RD datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 68POS GRAY datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PMU 4DCDC/8LDO 98BGA datasheet.pdf
RES 0.383 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf