Vishay/BCcomponents MKT1813315104G
MKT1813315104G picture photo
Mfg. Part Number
MKT1813315104G
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15NF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1813315104G.pdf
Availability of MKT1813315104G
QUANTITY
MKT1813315104G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1813315104G
Internal Part NumberEIS-MKT1813315104G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1813
Packaging*
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1813315104G
Related LinksMKT1813, MKT1813315104G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1813315104G Details Description
Related parts for MKT1813315104G
CABLE MIC 2COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC DUAL HS DIFF DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
DIN RAIL 15MMX5.5MM SLOTTED 2M datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR16S/AE16M/X datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
T2007 (90-DEG ACTUATOR), 1NC+1NO datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf