Vishay/BCcomponents MKT1813410015G
MKT1813410015G picture photo
Mfg. Part Number
MKT1813410015G
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 10% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1813410015G.pdf
Availability of MKT1813410015G
QUANTITY
MKT1813410015G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1813410015G
Internal Part NumberEIS-MKT1813410015G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1813
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1813410015G
Related LinksMKT1813, MKT1813410015G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1813410015G Details Description
Related parts for MKT1813410015G
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
POT 2.2K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf