Vishay/BCcomponents MKT1813468066G
MKT1813468066G picture photo
Mfg. Part Number
MKT1813468066G
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 680NF 20% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1813468066G.pdf
Availability of MKT1813468066G
QUANTITY
MKT1813468066G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1813468066G
Internal Part NumberEIS-MKT1813468066G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1813
Packaging*
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1813468066G
Related LinksMKT1813, MKT1813468066G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1813468066G Details Description
Related parts for MKT1813468066G
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BCD-7 LATCH/DECO/DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 2MM TIN 28POS datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 50MA 12V SSFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.645A 135 MOHM datasheet.pdf
MODULE DIODE 1200V 105A ADD-A-PA datasheet.pdf