Vishay/BCcomponents MKT1813522256G
MKT1813522256G picture photo
Mfg. Part Number
MKT1813522256G
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 20% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1813522256G.pdf
Availability of MKT1813522256G
QUANTITY
MKT1813522256G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1813522256G
Internal Part NumberEIS-MKT1813522256G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Packaging*
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C