Vishay/BCcomponents MKT1813610064R
MKT1813610064R picture photo
Mfg. Part Number
MKT1813610064R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 5% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1813610064R.pdf
Availability of MKT1813610064R
QUANTITY
MKT1813610064R Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1813610064R
Internal Part NumberEIS-MKT1813610064R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1813
Packaging*
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1813610064R
Related LinksMKT1813, MKT1813610064R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1813610064R Details Description
Related parts for MKT1813610064R
CONN HEADER 13POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 10IN datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GREEN/X/X datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO214AC datasheet.pdf
IC CLOCK TIMING 200MHZ 56MLF datasheet.pdf