Vishay/BCcomponents MKT1817227255G
MKT1817227255G picture photo
Mfg. Part Number
MKT1817227255G
Brief Description
CAP FILM 2.7 NF 10% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1817227255G.pdf
Availability of MKT1817227255G
QUANTITY
MKT1817227255G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1817227255G
Internal Part NumberEIS-MKT1817227255G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1817
Packaging*
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1817227255G
Related LinksMKT1817, MKT1817227255G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1817227255G Details Description
Related parts for MKT1817227255G
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
AMP MCP2.8 datasheet.pdf
CBL 21POS 0.5MM JMPR TYPE A 1' datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LLP 6.35/90/8 BK datasheet.pdf
2.5MM 3 COND RA TO datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf