Vishay/BCcomponents MKT1818222636W
MKT1818222636W picture photo
Mfg. Part Number
MKT1818222636W
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 20% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1818222636W.pdf
Availability of MKT1818222636W
QUANTITY
MKT1818222636W Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1818222636W
Internal Part NumberEIS-MKT1818222636W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1818
Packaging*
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1818222636W
Related LinksMKT1818, MKT1818222636W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1818222636W Details Description
Related parts for MKT1818222636W
RES 750 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 0.196 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf