Vishay/BCcomponents MKT1818268405
MKT1818268405 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1818268405
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1818268405.pdf
Availability of MKT1818268405
QUANTITY
MKT1818268405 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1818268405
Internal Part NumberEIS-MKT1818268405
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1818
Packaging*
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1818268405
Related LinksMKT181, MKT1818268405 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1818268405 Details Description
Related parts for MKT1818268405
TRANS NPN 10V 2A SOT-89 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" T/H TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
KIT EZRADIO TEST CARD SI4463 TX datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS 0.4MM SMD datasheet.pdf