Vishay/BCcomponents MKT1818447064W
MKT1818447064W picture photo
Mfg. Part Number
MKT1818447064W
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1818447064W.pdf
Availability of MKT1818447064W
QUANTITY
MKT1818447064W Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1818447064W
Internal Part NumberEIS-MKT1818447064W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1818
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1818447064W
Related LinksMKT1818, MKT1818447064W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1818447064W Details Description
Related parts for MKT1818447064W
RES 400 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 3000A 300VAC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
EVAL BRD FOR DCM300P120T400A40 datasheet.pdf
100UF 60V 16X25 105C RAD datasheet.pdf