Vishay/BCcomponents MKT1818447066G
MKT1818447066G picture photo
Mfg. Part Number
MKT1818447066G
Brief Description
CAP FILM 470NF 20% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1818447066G.pdf
Availability of MKT1818447066G
QUANTITY
MKT1818447066G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1818447066G
Internal Part NumberEIS-MKT1818447066G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1818
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1818447066G
Related LinksMKT1818, MKT1818447066G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1818447066G Details Description
Related parts for MKT1818447066G
RES 0.005 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN D-SUB MALE-FEMALE 9POS datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR OCT DHXQFN20U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 120LQFP datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 100K OHM 175W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 0.5A SOD962 datasheet.pdf