Vishay/BCcomponents MKT1818447066W
MKT1818447066W picture photo
Mfg. Part Number
MKT1818447066W
Brief Description
CAP FILM 470NF 20% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1818447066W.pdf
Availability of MKT1818447066W
QUANTITY
MKT1818447066W Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1818447066W
Internal Part NumberEIS-MKT1818447066W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1818
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1818447066W
Related LinksMKT1818, MKT1818447066W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1818447066W Details Description
Related parts for MKT1818447066W
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX QUAD 2-1 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LP-ADAPTER HAN DD (1000 PCCK) datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 L.835 datasheet.pdf