Vishay/BCcomponents MKT1818510064F
MKT1818510064F picture photo
Mfg. Part Number
MKT1818510064F
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1818510064F.pdf
Availability of MKT1818510064F
QUANTITY
MKT1818510064F Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1818510064F
Internal Part NumberEIS-MKT1818510064F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1818
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1818510064F
Related LinksMKT1818, MKT1818510064F Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1818510064F Details Description
Related parts for MKT1818510064F
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 24.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
NYLN INSL SEAMLESS BUTT CONNECTO datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf