Vishay/BCcomponents MKT1820333105
MKT1820333105 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1820333105
Brief Description
CAP FILM 33NF 10% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1820333105.pdf
Availability of MKT1820333105
QUANTITY
MKT1820333105 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1820333105
Internal Part NumberEIS-MKT1820333105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1820
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1820333105
Related LinksMKT182, MKT1820333105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1820333105 Details Description
Related parts for MKT1820333105
POST BINDING GROUNDED TYPE NICKE datasheet.pdf
TRANSMITTER RF 433MHZ SMT datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HARDWARE ISOLATED GRND KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf