Vishay/BCcomponents MKT1820415014
MKT1820415014 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1820415014
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 5% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1820415014.pdf
Availability of MKT1820415014
QUANTITY
MKT1820415014 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1820415014
Internal Part NumberEIS-MKT1820415014
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1820
Packaging*
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1820415014
Related LinksMKT182, MKT1820415014 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1820415014 Details Description
Related parts for MKT1820415014
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COVER CIRCULAR .850" ID 1000PCS datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 128UF 10% 800VDC SCREW datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 44.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO 9POS SKT 30" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE M-F datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.6A 6 PFLTPK datasheet.pdf