Vishay/BCcomponents MKT1820422065
MKT1820422065 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1820422065
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 10% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1820422065.pdf
Availability of MKT1820422065
QUANTITY
MKT1820422065 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1820422065
Internal Part NumberEIS-MKT1820422065
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1820
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1820422065
Related LinksMKT182, MKT1820422065 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1820422065 Details Description
Related parts for MKT1820422065
CONN HEADER 58POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MAXI LATCH HOUSING 0.125" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC REG LDO PROG 0.3A DL datasheet.pdf