Vishay/BCcomponents MKT1822410104
MKT1822410104 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1822410104
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1822410104.pdf
Availability of MKT1822410104
QUANTITY
MKT1822410104 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1822410104
Internal Part NumberEIS-MKT1822410104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package170
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1822
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1822410104
Related LinksMKT182, MKT1822410104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1822410104 Details Description
Related parts for MKT1822410104
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 52KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
MULTI-PAIR 36COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf