Vishay/BCcomponents MKT1822422015
MKT1822422015 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1822422015
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 10% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1822422015.pdf
Availability of MKT1822422015
QUANTITY
MKT1822422015 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1822422015
Internal Part NumberEIS-MKT1822422015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1822
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1822422015
Related LinksMKT182, MKT1822422015 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1822422015 Details Description
Related parts for MKT1822422015
JUMPER-H1503TR/A3049N/H1501TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 3W 1225 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 51POS SKT 36" WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4POS SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 620NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf