Vishay/BCcomponents MKT1822422254V
MKT1822422254V picture photo
Mfg. Part Number
MKT1822422254V
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1822422254V.pdf
Availability of MKT1822422254V
QUANTITY
MKT1822422254V Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1822422254V
Internal Part NumberEIS-MKT1822422254V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1822
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1822422254V
Related LinksMKT1822, MKT1822422254V Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1822422254V Details Description
Related parts for MKT1822422254V
MOD PWR ENTRY 4 FUNCTION PNL MNT datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-16AWG #5 datasheet.pdf
CONN N JACK STR EDGE MNT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 180W datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
WB XTHRDRLR BTMXIT 2.0M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
FLAT PRESS-IN TOOL-R-FEMALE 5-RO datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf