NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MKV30F128VLH10
MKV30F128VLH10 picture photo
Mfg. Part Number
MKV30F128VLH10
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 100MHZ 128K 64-LQFP
Datasheet Download
MKV30F128VLH10.pdf
Availability of MKV30F128VLH10
QUANTITY
MKV30F128VLH10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKV30F128VLH10
Internal Part NumberEIS-MKV30F128VLH10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFreescale - Kinetis 32-Bit KV3x MCU Family
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 24/Apr/2015
Errata Update 04/Jun/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis KV
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, PWM, WDT
Number of I/O46
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x16b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKV30F128VLH10
MKV30F128VLH10 Details Description
Related parts for MKV30F128VLH10
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 14MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 21.59MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PSH-BTN SW-2PDT-GOLD CONTACTS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 760MA 1.175 OHM datasheet.pdf