NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MKW24D512VHA5
MKW24D512VHA5 picture photo
Mfg. Part Number
MKW24D512VHA5
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC MCU 64KB 512K FLASH 63LGA
Datasheet Download
MKW24D512VHA5.pdf
Availability of MKW24D512VHA5
QUANTITY
MKW24D512VHA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKW24D512VHA5
Internal Part NumberEIS-MKW24D512VHA5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 27/May/2015
Standard Package260
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx + MCU
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)250kbps
Power - Output8dBm
Sensitivity-102dBm
Memory Size512kB Flash, 64kB SRAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO2
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving15mA
Current - Transmitting17mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case63-VFLGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKW24D512VHA5
MKW24D512VHA5 Details Description
Related parts for MKW24D512VHA5
IC WIRELESS USB 2.4GHZ 28-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1.33MSPS DFF 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 397 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V JB 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 183A D2PAK datasheet.pdf
LED ARRAY 2000LM WARM WHITE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf