Cree Inc. MLCROY-A1-0000-000201
MLCROY-A1-0000-000201 picture photo
Mfg. Part Number
MLCROY-A1-0000-000201
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED XLAMP ML-C ROYAL BLUE
Datasheet Download
MLCROY-A1-0000-000201.pdf
Availability of MLCROY-A1-0000-000201
QUANTITY
MLCROY-A1-0000-000201 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLCROY-A1-0000-000201
Internal Part NumberEIS-MLCROY-A1-0000-000201
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,400
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesXLamp® ML-E
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue, Royal
Wavelength458nm (450nm ~ 465nm)
Flux @ 25°C, Current - Test111 mW
Current - Test100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Max250mA
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test-
Flux @ 85°C, Current - Test94 mW
Thermal Resistance of Package13°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLCROY-A1-0000-000201
Related LinksMLCROY-A1-, MLCROY-A1-0000-000201 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MLCROY-A1-0000-000201 Details Description
Related parts for MLCROY-A1-0000-000201
SCR NON-SENSITIVE GATE 6.0A 200V datasheet.pdf
CONN TERM BLK HEX RAIL MNT WM YW datasheet.pdf
IC EMI FILTER ARRAY 6CH 15CSP datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 24R 2.75KV BOLT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 456MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCFF CAGE TOP datasheet.pdf
FILTER EMI 10000PF RADIAL datasheet.pdf