| Internal Part Number | EIS-MLCSWT-A1-0000-000X50 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 1,400 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - White | |
| Series | XLamp® ML-C | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | White, Cool | |
| CCT (K) | 6200K | |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - | |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 29 lm (27 lm ~ 31 lm) | |
| Current - Test | 50mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 6.4V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 91 lm/W | |
| CRI (Color Rendering Index) | 75 (Typ) | |
| Current - Max | 175mA | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | |
| Thermal Resistance of Package | 13°C/W | |