Cree Inc. MLEROY-A1-0000-000402
MLEROY-A1-0000-000402 picture photo
Mfg. Part Number
MLEROY-A1-0000-000402
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED XLAMP ML-E ROYAL BLUE SMD
Datasheet Download
MLEROY-A1-0000-000402.pdf
Availability of MLEROY-A1-0000-000402
QUANTITY
MLEROY-A1-0000-000402 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLEROY-A1-0000-000402
Internal Part NumberEIS-MLEROY-A1-0000-000402
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,400
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesXLamp® ML-E
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue, Royal
Wavelength455nm (450nm ~ 460nm)
Flux @ 25°C, Current - Test161mW (147mW ~ 175mW)
Current - Test150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Max350mA
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test-
Flux @ 85°C, Current - Test-
Thermal Resistance of Package11°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLEROY-A1-0000-000402
Related LinksMLEROY-A1-, MLEROY-A1-0000-000402 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MLEROY-A1-0000-000402 Details Description
Related parts for MLEROY-A1-0000-000402
FAN BLOWER CF 413X47.5MM 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SOCKET SCREW TERM RKA SER datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL VERT .100 datasheet.pdf
ROUTING CARD STK600 datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf