TDK Corporation MLF1005G1R8JT
MLF1005G1R8JT picture photo
Mfg. Part Number
MLF1005G1R8JT
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 30MA 1.05 OHM
Datasheet Download
MLF1005G1R8JT.pdf
Availability of MLF1005G1R8JT
QUANTITY
MLF1005G1R8JT Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1005G1R8JT
Internal Part NumberEIS-MLF1005G1R8JT
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.05 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1005G1R8JT
Related LinksMLF100, MLF1005G1R8JT Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1005G1R8JT Details Description
Related parts for MLF1005G1R8JT
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
LED IND 8MM YLW 12VDC 20MA datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 4 PORT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM PCB datasheet.pdf
TIP HOT KNIFE FOR SP23 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf