TDK Corporation MLF1005LR12K
MLF1005LR12K picture photo
Mfg. Part Number
MLF1005LR12K
Brief Description
FIXED IND 120NH 140MA 590 MOHM
Datasheet Download
MLF1005LR12K.pdf
Availability of MLF1005LR12K
QUANTITY
MLF1005LR12K Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1005LR12K
Internal Part NumberEIS-MLF1005LR12K
Other Drawings1005 (0402) Footprint
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance120nH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)590 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant400MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1005LR12K
Related LinksMLF100, MLF1005LR12K Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1005LR12K Details Description
Related parts for MLF1005LR12K
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1905 datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf