TDK Corporation MLF1608A1R0MTA00
MLF1608A1R0MTA00 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608A1R0MTA00
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 50MA 500 MOHM SMD
Datasheet Download
MLF1608A1R0MTA00.pdf
Availability of MLF1608A1R0MTA00
QUANTITY
MLF1608A1R0MTA00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608A1R0MTA00
Internal Part NumberEIS-MLF1608A1R0MTA00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608A1R0MTA00
Related LinksMLF1608A, MLF1608A1R0MTA00 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608A1R0MTA00 Details Description
Related parts for MLF1608A1R0MTA00
IDC CABLE - MKC20K/MC20F/MCS20K datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS VERT TIN GRY datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 100W 200V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 200VDC RAD datasheet.pdf
POT 300 OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf