TDK Corporation MLF1608A2R7MTA00
MLF1608A2R7MTA00 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608A2R7MTA00
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 30MA 1.15 OHM
Datasheet Download
MLF1608A2R7MTA00.pdf
Availability of MLF1608A2R7MTA00
QUANTITY
MLF1608A2R7MTA00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608A2R7MTA00
Internal Part NumberEIS-MLF1608A2R7MTA00
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608A2R7MTA00
Related LinksMLF1608A, MLF1608A2R7MTA00 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608A2R7MTA00 Details Description
Related parts for MLF1608A2R7MTA00
IC MICROMONITOR 5V 5% 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO216AA datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
VARISTOR 545V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V Y5U 1210 datasheet.pdf