TDK Corporation MLF1608A2R7MTA00
MLF1608A2R7MTA00 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608A2R7MTA00
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 30MA 1.15 OHM
Datasheet Download
MLF1608A2R7MTA00.pdf
Availability of MLF1608A2R7MTA00
QUANTITY
MLF1608A2R7MTA00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608A2R7MTA00
Internal Part NumberEIS-MLF1608A2R7MTA00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608A2R7MTA00
Related LinksMLF1608A, MLF1608A2R7MTA00 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608A2R7MTA00 Details Description
Related parts for MLF1608A2R7MTA00
CONTACT SKT 8-10AWG CRIMP SILVER datasheet.pdf
IC IF-PLL DEMOD I2C-BUS 24-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.12W EMT5 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
M51-A230XSMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf