TDK Corporation MLF1608DR10JT000
MLF1608DR10JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608DR10JT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 200MA 350 MOHM
Datasheet Download
MLF1608DR10JT000.pdf
Availability of MLF1608DR10JT000
QUANTITY
MLF1608DR10JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608DR10JT000
Internal Part NumberEIS-MLF1608DR10JT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant450MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608DR10JT000
Related LinksMLF1608D, MLF1608DR10JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608DR10JT000 Details Description
Related parts for MLF1608DR10JT000
RES SMD 20 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAP-IN 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 11POS datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf