TDK Corporation MLF1608DR27JT000
MLF1608DR27JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608DR27JT000
Brief Description
FIXED IND 270NH 150MA 600 MOHM
Datasheet Download
MLF1608DR27JT000.pdf
Availability of MLF1608DR27JT000
QUANTITY
MLF1608DR27JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608DR27JT000
Internal Part NumberEIS-MLF1608DR27JT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
Material - CoreFerrite
Inductance270nH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant260MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608DR27JT000
Related LinksMLF1608D, MLF1608DR27JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608DR27JT000 Details Description
Related parts for MLF1608DR27JT000
IC MCU 16K FLASH 256B SRAM 8-DIP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 0.143 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC 1.5KE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS 1POS 25MM SQUARE OD 8.77MM datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 150MA 2.35 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 311.04MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf