TDK Corporation MLF1608DR27JT000
MLF1608DR27JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608DR27JT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270NH 150MA 600 MOHM
Datasheet Download
MLF1608DR27JT000.pdf
Availability of MLF1608DR27JT000
QUANTITY
MLF1608DR27JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608DR27JT000
Internal Part NumberEIS-MLF1608DR27JT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance270nH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant260MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608DR27JT000
Related LinksMLF1608D, MLF1608DR27JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608DR27JT000 Details Description
Related parts for MLF1608DR27JT000
WASHER FLAT #6 FIBRE datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 500MA DO213 datasheet.pdf
MICRO 37POS PIN 20" datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
25+25 DIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf
PMI CAP LT YLW CONVEX TRANSP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf