TDK Corporation MLF1608DR82MTD25
MLF1608DR82MTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608DR82MTD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820NH 70MA 1.4 OHM SMD
Datasheet Download
MLF1608DR82MTD25.pdf
Availability of MLF1608DR82MTD25
QUANTITY
MLF1608DR82MTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608DR82MTD25
Internal Part NumberEIS-MLF1608DR82MTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance820nH
Tolerance±20%
Current Rating70mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant130MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608DR82MTD25
Related LinksMLF1608D, MLF1608DR82MTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608DR82MTD25 Details Description
Related parts for MLF1608DR82MTD25
FIXED IND 2.2UH 4.5A 19.5 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SOT23-5 datasheet.pdf
CONN CAP FOR 0S-0B RCPT IP61 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.9A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf