TDK Corporation MLF1608E5R6JT000
MLF1608E5R6JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608E5R6JT000
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 15MA 1.1 OHM SMD
Datasheet Download
MLF1608E5R6JT000.pdf
Availability of MLF1608E5R6JT000
QUANTITY
MLF1608E5R6JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608E5R6JT000
Internal Part NumberEIS-MLF1608E5R6JT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608E5R6JT000
Related LinksMLF1608E, MLF1608E5R6JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608E5R6JT000 Details Description
Related parts for MLF1608E5R6JT000
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 10 POS SOCKET SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A MICROSMP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 6.6MM datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 13MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf