TDK Corporation MLF2012C180KT000
MLF2012C180KT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF2012C180KT000
Brief Description
FIXED IND 18UH 5MA 800 MOHM SMD
Datasheet Download
MLF2012C180KT000.pdf
Availability of MLF2012C180KT000
QUANTITY
MLF2012C180KT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF2012C180KT000
Internal Part NumberEIS-MLF2012C180KT000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating5mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF2012C180KT000
Related LinksMLF2012C, MLF2012C180KT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF2012C180KT000 Details Description
Related parts for MLF2012C180KT000
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8DIP datasheet.pdf
TOOL CABLE TIE GUN 0.25"W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 3GKN/50 AR UC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 3.3 ESD 14SOIC datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf