| Internal Part Number | EIS-MLF2012DR39MT000 | |
| Product Training Modules | SMD Inductors | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | MLF | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 390nH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 200mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 450 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 180MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.041" (1.05mm) | |