TDK Corporation MLG0402P1N6ST000
MLG0402P1N6ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402P1N6ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.6NH 220MA 600 MOHM
Datasheet Download
MLG0402P1N6ST000.pdf
Availability of MLG0402P1N6ST000
QUANTITY
MLG0402P1N6ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402P1N6ST000
Internal Part NumberEIS-MLG0402P1N6ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package20,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402P1N6ST000
Related LinksMLG0402P, MLG0402P1N6ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402P1N6ST000 Details Description
Related parts for MLG0402P1N6ST000
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
OUTLET IEC-320 C13 SNAP6.3MM TRM datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V IN 5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHA MNT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf