TDK Corporation MLG0402P4N3HT000
MLG0402P4N3HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402P4N3HT000
Brief Description
FIXED IND 4.3NH 180MA 1.2 OHM
Datasheet Download
MLG0402P4N3HT000.pdf
Availability of MLG0402P4N3HT000
QUANTITY
MLG0402P4N3HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402P4N3HT000
Internal Part NumberEIS-MLG0402P4N3HT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.3nH
Tolerance±3%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402P4N3HT000
Related LinksMLG0402P, MLG0402P4N3HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402P4N3HT000 Details Description
Related parts for MLG0402P4N3HT000
CAP CER 470PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
DIODE SBR 150V 1A SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMB datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC TXRX MLVDS 200MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 450V CH 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 0.6NH 320MA 500 MOHM datasheet.pdf