TDK Corporation MLG0402P6N8HT000
MLG0402P6N8HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402P6N8HT000
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 140MA 1.6 OHM
Datasheet Download
MLG0402P6N8HT000.pdf
Availability of MLG0402P6N8HT000
QUANTITY
MLG0402P6N8HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402P6N8HT000
Internal Part NumberEIS-MLG0402P6N8HT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package20,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance6.8nH
Tolerance±3%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant4.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402P6N8HT000
Related LinksMLG0402P, MLG0402P6N8HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402P6N8HT000 Details Description
Related parts for MLG0402P6N8HT000
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ2 0.98" 50/PK datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
LENS CXP SMOOTH SPOT SQ datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 3% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP G50 T datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 18A SYNC 28WLP datasheet.pdf