TDK Corporation MLG0402Q10NJT000
MLG0402Q10NJT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q10NJT000
Brief Description
FIXED IND 10NH 140MA 2.1 OHM SMD
Datasheet Download
MLG0402Q10NJT000.pdf
Availability of MLG0402Q10NJT000
QUANTITY
MLG0402Q10NJT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q10NJT000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q10NJT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-Q
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq3 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q10NJT000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q10NJT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q10NJT000 Details Description
Related parts for MLG0402Q10NJT000
CAP TRIMMER 2.5-18PF 300V TH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.90V LOW SC70-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf