TDK Corporation MLG0402Q2N5CT000
MLG0402Q2N5CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q2N5CT000
Brief Description
FIXED IND 2.5NH 200MA 800 MOHM
Datasheet Download
MLG0402Q2N5CT000.pdf
Availability of MLG0402Q2N5CT000
QUANTITY
MLG0402Q2N5CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q2N5CT000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q2N5CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.5nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q2N5CT000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q2N5CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q2N5CT000 Details Description
Related parts for MLG0402Q2N5CT000
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 200 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
RES 680K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 128MA 7.5 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf