TDK Corporation MLG0402Q3N6BT000
MLG0402Q3N6BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q3N6BT000
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 180MA 1.1 OHM
Datasheet Download
MLG0402Q3N6BT000.pdf
Availability of MLG0402Q3N6BT000
QUANTITY
MLG0402Q3N6BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q3N6BT000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q3N6BT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.6nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q3N6BT000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q3N6BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q3N6BT000 Details Description
Related parts for MLG0402Q3N6BT000
CIR BRKR 300MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 500UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 8A 400V TO220AB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
IC MRAM 4MBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf