TDK Corporation MLG0402Q3N9CT000
MLG0402Q3N9CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q3N9CT000
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 180MA 1.2 OHM
Datasheet Download
MLG0402Q3N9CT000.pdf
Availability of MLG0402Q3N9CT000
QUANTITY
MLG0402Q3N9CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q3N9CT000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q3N9CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.9nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q3N9CT000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q3N9CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q3N9CT000 Details Description
Related parts for MLG0402Q3N9CT000
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf